Bestiář průvodců

31. března 2017 v 19:25 | Anna |  Deníček průvodkyně
Můj vánoční dáreček v podobě bestiáře návštěvníků se těšil poměrně vysoké úspěšnosti a protože se nám blíží sezona je nutné nahlédnout na problém i z druhé strany.
Jaro vystrkuje růžky a vy všichni už pomalu vytahujete bedekry a pohorky, abyste mohli zdolat co největší počet našich krásných památek. Jenže k tomu, většinou patří průvodce.
A na jaké může člověk při svém cestování narazit?

Je třeba konstatovat, že jak v případě návštěvníků, tak i v prípadě pdůvodce lze pozorovat hrubé dělení do kategoií Příjemný/Nepříjemný. Začněme proto, s tím lepším co vás může potkat.

Profesionál
V životopise nejspíš má uvedeno nejrůznější množství památkových objektů, včetně těch nejprestižnějších, jako je Český Krumlov, nebo Karlštejn. Jako Bibli nosí Metodiku průvodcovské činnosti vydanou památkovým ústavem. Zná předpisy, texty a podrobnější informace ke každému ze "svých" objektů. Je nevyčerpatelnou studnicí informací a tipů pro mladší průvodce. Často splývá s druhem Nadšenec a Starý mazák.

Nadšenec
Je většinou zapálený pro daný konkrétní objekt. Miluje ho láskou téměř mateřskou a z tohoto důvodu se rozhodl spojit svůj profesní život s danou barabiznou. Ví o každém kamínku, rád si o "svém" hradě povídá s kýmkoliv kdo je ochotný poslouchat. V ideálním případě má rád i lidi a pokud je nemá rád, nevadí mu, alespoň pokud projevují elementární zájem o "jeho" hrad. Nadšenec zná a ví naprosto všechno o daném místě a jeho obyvatelích, ovšem v případě, že jeho zájem nesahá dál, než ke konkrétnímu objektu, nedostanete z něj žádné souvislosti s okolní historií, nebo zařazení do společenské-historického kontextu.

Historik
V drtivé většině případů student historie, nebo amatérský šermíř (nejspíš zapálený člen některé z Living-history skupin). Může být příjemný, i nepříjemný, záleží na jeho vztahu k lidstvu. To se s každou další sezónou většinou zhrošuje, takže i přesto, že začínal provádět jako lidi milující otevřený smíšek, po pár letech se z něj stane misantropický škarohlíd, protože vysvětlovat desetkrát denně, že renesance je před barokem a templáři jsou něco jiného, než zednáři a nemají s historií objektu nic společného, je i nad jeho síly.
Historik může zaujatému návštěvníkovi poskytnout nanejvýše fundovaný vhled do historie objektu. Historiky dělíme do několika podkategorií. Namátkou jmenujme například historika obecného, kterýžto bude mít přehled o veškeré historii objektu a dokáže ji správně zařadit i do kontextu širšího než-li jednoho okresu. Historik vojenský, bude mít naprosto přesně v hlavě vojenskou historii objektu. A tak dále a tak dále.

Starý mazák
Provádí už roky. Na jednom či více objektech. Ví jak zvládat nejrůznější typy návštěvníků a situací. Nerozhodí ho z konceptu ani návštěva neobjednaného zájedu maďarských cirkusáků, kteří si přejí jenom vyfotit si podlahové lišty a přidat si je tak do své sbírky podlahových lišt z celého světa a všech epoch.
Sarý mazák se nerozčiluje a nekřičí. Zpravidla ani nevyvádí lidi z prohlídek, protože ví, že žádný problém není neřešitelný. Starého mazáka nepřekvapují ani stále se opakující situace průvodckovské existence, jenom ho každoročně překvapí mírně zvýšená částka na výplatní pásce. Starý mazák je pojivem jakéhokoliv kolektivu průvodců a pro mladší jedince je neocenitelnným zdrojem zkušeností. V jiných společnostech je zase nevyčerpatelným zdrojem zábavných a absurdních historek z prohlídek. Přesto narozdíl od Profesionála počítá s tím, že jeho kariéra na objektech jednou skončí a bude se věnovat něčemu jinému.

Praktikantka snaživá
Nevyhne se jim prakticky žádný objekt. Jde o studentky, většinou cestovního ruchu, které v rámci studijní praxe musejí odkroutit určitý počet hodin jakožto praktikanty. Z hlediska správy hradu jsou neocenitelné, protože se jim platí zlomek toho co normálním průvodcům. Jenže jejich výkon nemusí být vždycky hodný ani té mrzácké odměny.
V lepším případě se ukáže, že daný exemplář je praktikantka snaživá. Tyto dívenky se vyznačují velkou snaživostí a úslužností. Starším průvodcům projevují takřka bezmeznou úctu. Provádění je baví a často se další rok přihlásí jako řádné průvodkyně. Texty se učí rychle a snaží se poctivě naučit i informace navíc, které by mohly návštěvníky zajímat.

V opozitu ke kvalitním průvodcům se občas vyskytnou i jedinci, kteří si měli práci průvodce rozmyslet a vybrat jiné kariérní zaměření. Tak jako například:

Praktikantka nemožná
Přesný opak Praktikanty snaživé. Většinou jde o jedince, kteří si musí praxi "odkroutit" bez kouska nadšení. Prováději začátečnické chyby, jsou nepříjemní, neznají text a nenamáhají se jej pořádně naučit. Na případné dotazy odpovídají pokrčením ramen, či v lepším případě odkazem na pokladnu, či jiného průvodce. Praktikantky nemožné jsou častým zdrojem stížností, protože praxi na hradě berou jenom jako příležitost jak se ožrat v romantickém prostředí. Nemají rády návštěvníky a dávají to okázale najevo.

Brigádník
Všichni tu situaci znají. Hledáme brigádu, nějakou co nebude fastfood a kde se člověk moc nenadře. Budeme provádět. Tam se jenom chodí po hradě a to je v pohodě. Navíc člověk může bydlet na hradě a to je super.
Není to super. Pro práci průvodce by měl mít člověk nějaké předpoklady jako aspoň základní slušné a kultivované vystupování a ústní projev, který má hlavu a patu. Bohužel, stále se zvyšujícíc platy průvodců přitahují už i typy, které by před několika lety tuto práci nedělaly, protože za málo peněz, moc dřiny. Brigádník má většinou snahu naučit se text a v některých případech i doplňující informace, ale bohužel nevhodné charakterové vlastnosti jej znehodnocují. Těmito vlastnostmi se nejčastěji myslí nevhodný projev, řečové vady (ale průvodců je málo, takže se berou i tito), neschopnost řešit krizové situace a nevhodný vztah k lidem.

Křikloun
Křiklou pracuje jako průvodce aby mohl uplatňovat svou moc nad lidmi. Návštěvní řád je zákon, ale s každým se dá domluvit. Křikloun namísto domluv, přechází k rázným činům. Zvyšuje hlas, je nepříjemný, návštěvníky automaticky vyhazuje z prohlídek za sebemenší překročení návštěvního řádu, přestože tím sobě i jiným zkomplikuje provoz na trase. Většinou zamindrákovaný chudák, který si něco dokazuje.

Bažant
Má potenciál aby se vypracoval ve Starého mazáka, nebo Profesionála, či Nadšence. Bažanti prováději první rok a jsou ještě z běžného provozu a praxe vyděšení. Nemají většinou vypilovaný projev, ale toto se může zlepšit v průběhu provádění. Projevují tendenci spoléhat na zaběhnuté situace a nové podněty je vyvádějí z konceptu, zejména když zjistí, že je měli řešit jinak, než je řešili. Přesto, je zde možnost pozitivním působením z pozice náštěvníka (úsměv, věnovaná pozornost tomu co říká, poslouchání a dodržování pokynů,...) zažít kvalitní prohlídku.

Automat
Naučil se text a tělovýchovnou sestavu skládající se z pohybů rukama určiým směrem. Tím jeho zapojení končí. Na začátku prohlídky se automat zapne a vypne se na konci prohlídky. V lepších případech si v jednotlivých místnostech kontroluje, kde zrovna je, aby nevykládal úplné bludy. Automat vyvádějí z míry dotazy, protože narušují navyklý rytmus prohlídky a vyžadují pozornost. Automat nikdy nepřesáhne čas věnovaný prohlídce, má pečlivě vyměřeno kolik toho, kde může říct, aby nezdržoval a nekončil moc brzo. Projev je nezáživný a nudný. A často ke stažení na Wikipedii.

Tak co, těšíte se na hrady a zámky?Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helmii helmii | Web | 31. března 2017 v 20:17 | Reagovat

To je úplně přesné! :-D

2 Siginitou Siginitou | Web | 31. března 2017 v 20:48 | Reagovat

Tohle je velice povedené :)

3 Ven Ven | 31. března 2017 v 21:52 | Reagovat

Jelikož jsem student cestovního ruchu, tak mne tvůj článek velice zaujal. Sama už jsem si vyzkoušela, jaké to je být průvodcem a i když se to možná nezdá, tak je to docela těžká práce.
Nemile přiznává, že bych se označila za typ automata, neboť jsem schopná naučit se text, ale horší je dát tomu tu šťávu, aby to nebylo nudné. Proto jsem také raději volila praxi v zahraničí, než na zámku. Ale lituju návštěvníky, kteří přijdou na hrady a zámky, na kterých budou provázet mí spolužáci, jelikož někteří se fakt těší jen na ty chlastací párty. XD

4 Anna Anna | Web | 6. dubna 2017 v 1:15 | Reagovat

[1]:[2]: Děkuju, je to podložené dlouhým pozorováním...

[3]: Právě... Jeto makačka, hlavně ten konstantní styk s lidma,kteří jsou ne vždy příjemní, je náročný... Průvodce je prostě zaměstnání z lásky... :-) :-) :-) To se nedá dělat "jen tak". :-)

5 gitty93 gitty93 | E-mail | Web | 11. července 2017 v 16:39 | Reagovat

to zní jako super práce :O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama