Archaeological Museum - Sozopol

17. srpna 2016 v 11:00 |  Hrady, zámky, muzea a ti druzí
V centru Sozopolu na začátku pěší zóny se ukrývá nová hezky rekonstruovaná budova městského archeogického muzea. Hned vedle mětského amfiteatru a naproti kostelu sv. Cyrila a Metoděje.
Výstava obsahuje sbírky z vykopávek provedených v okolí města a přímo v centru. Přibližuje obecnou historii Sozopolu návštěvníkům a turistům z celého světa. Výstava se zaobírá ponejvíce nejstarší historií města od 6. století před Kristem až po opanování Sozopolu Byzantskou říší. Informace o autorech se mi nepodařilo najít, tiráž zcela chybí, ale předpokládám, že na realizaci se podíleli zaměstnanci muzea.

Jak už bylo řečeno, budova muzea je nově zrekonstruovaná a bezbariérová. Vozířkářům jsou přístupné obě patra expozice, s výjimkou posledního ochozu, kam už plošina nevede. Vstupné je 7 bulharských leva za dospělého a 4 za dítě, rodinné vstupné je 10 leva. Bohužel, pokladní mluví pouze bulharsky, nebo rusky, doprovodné materiály jako třeba brožurky, nejsou k dispozici vůbec.

Vystavené předměty jsou všechny ze Sozopolu a zaobírají se nejstarší historií města. Scénář výstavy chybí, předměty jsou všechno originály z vykopávek, jsou umístěny přibližně od nejstarších po nejmladší, leč v expozicích není naznačený směr prohlídky, takže je těžké najít začátek a postupovat od nejstarších k nejmladším. Po delším pátrání jsme odhalili, že výstava začíná v prvním patře, začátek je naproti schodům a postupuje se proti směru hodinových ručiček. Předměty jsou v dobrém stavu, ať už se jedná o kompletní dochované artefakty, nebo o jejich zlomky.
Umístěny jsou především po obvodu místnosti, výjimku tvoří několik málo vitrin umístěných v prostoru. Zde je ale opšt tšžké rozklíčovat chronologii výstavy.
Obezpečí exponátů se starají ilozované, vzduchotěsné a klimatizované vitriny. Většina z nich má samostatný zdroj osvětlení, takže předměty jsou dobře viditelné. Největší předměty jsou umístěny samostatně přímo v expozici. Většinou se jedná o antické obilnice, amfory, kotvy a kusy vodovodního potrubí. Ty nejsou nijak chráněny a odděleny od návštěvníků, což se může negativně podepsat na jejich stavu.

Předávané informace jsou kusé a povrchní, vystavené předměty jsou občas doplněny tabulemi s krátkými notickami o historii města, kultuře nejstarších civilizací a jejich vlivu na Sozopol.
Popisky u předmětů jsou jenom někde a pouze obecně (například Ancient pottery),jednotlivé předměty nejsou specifikovány, což je škoda. Popisky jsou také nesjednoceny. Jednou se objevuje ruská i anglická jazyková mutace, podruhé pouze ruská. Informační tabule jsou v ruské i anglické jazykové mutaci. Texty nejsou přehnané, informace jsou pouze povrcní a nic nového poučenému návštěvníkovi neřeknou. U jednoho z hlavních "taháků" muzea - u kostry vampýra, jsou popisky pouze v ruštině. I umístnění toho údajně nejzajímavějšího exponátu je nešťastné. Skleněná vitrina s kostrou je umístěna v rohu místnosti, zapomenutá a nijak neakcentovaná. Popisek na vitrině není, informační tabule se návštěvníkovi bez dobré znalosti ruštiny nepodaří rozluštit.

Audiovizuální prvky chybí úplně, stejně jako doprovodné programy, nebo aktivity pro děti.
Pohyb v expozici je řešen dobře, i pohybově znevýhodnění, nebo matky s kočárky, se mohou v muzeu dobře pohybovat. Schody pomohou překonat plošiny, nebo výtahy. Muzeum je nové, prosvětlené a pro návštěvníka příjemné. Chybí relaxační zóna, nebo alespoň lavičky, na nichž by bylo možné si odpočinout. Toalety jsme nenašli, občerstvení není možné v muzeu pořídit. Všude v prostorách platí zákaz fotografování.

Informace o muzeu jsem před odjezdem našla pouze na tomto odkazu. Bohužel jsoutady informace o vstupném zastaralé a neaktuální.
Závěrem můžu říct, že archeologické muzeum v Sozopolu je sbírkou běžných archeologických vykopávek, na něž je pěkný pohled, ale po chvílizačnou vystavené předměty splývat v jednu nerozluštitelnou masu. Chybí konkrétní koncept a snaha ozvláštnit expozici.
Ale jako zpříjemnění dovolené a jako únik od stánků pouličních prodavačů je to vhodné. Pro nenáročného návštěvníka dobrá volba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama